Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας

Προπτυχιακές Σπουδές: 2831077337
Μεταπτυχιακές Σπουδές: 2831077379
E-mail: history-archaeology@ia.uoc.gr

Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας, Φιλοσοφική Σχολή, Πανεπιστήμιο Κρήτης, Πανεπιστημιούπολη Ρεθύμνου, Γάλλος, 74150 Ρέθυμνο

Το Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας ανήκει στη Φιλοσοφική Σχολή του Π.Κ.. Ιδρύθηκε το 1983 (ΦΕΚ 48/15-4-1983) και δέχθηκε φοιτητές για πρώτη φορά το ακαδ. έτος  1983-84.

Οι εκπαιδευτικές και οργανωτικές δραστηριότητες οργανώνονται στους ακόλουθους τομείς:

• Τομέας Αρχαίας και Μεσαιωνικής Ιστορίας
  • Τομέας Ιστορίας Νεωτέρων Χρόνων
  • Τομέας Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης
  • Τομέας Ανατολικών και Αφρικανικών Σπουδών

Το Τμήμα έχει στόχο να υπηρετεί τη διδασκαλία και την έρευνα της ιστορίας και της αρχαιολογίας. Ιδιαίτερη έμφαση δίνεται στην εξοικείωση των φοιτητών και των φοιτητριών με τις θεωρητικές και μεθοδολογικές προσεγγίσεις στους επιστημονικούς χώρους της ιστορίας και της αρχαιολογίας, με στόχο την ανάπτυξη της κριτικής σκέψης. Δύο από τις σημαντικές καινοτομίες που εισήγαγε το Τμήμα στο πρόγραμμα σπουδών του ήταν η θέσπιση όλων των μαθημάτων ως υποχρεωτικών κατ’ επιλογή και η υποχρέωση των διδασκόντων και διδασκουσών να μην προσφέρουν ξανά πριν από την πάροδο τριών ετών ένα μάθημα που δίδαξαν, εξασφαλίζοντας με τον τρόπο αυτό στους φοιτητές και τις φοιτήτριες μεγάλη ποικιλία θεμάτων και πολλαπλές δυνατότητες επιλογών. Το Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης λειτουργεί με βάση τη διαφάνεια, τη συλλογικότητα και τον σεβασμό προς τις δημοκρατικές διαδικασίες,  και παράλληλα προάγει και καλλιεργεί τις επιστήμες της Ιστορίας και της Αρχαιολογίας διατηρώντας σταθερά υψηλό το ακαδημαϊκό του επίπεδο.